укр |  рус
         
Фасадна цегла
Керамічні блоки
Газобетонні блоки
Керамічна черепиця
Фасадна плитка
Бруківка
Сходи
Природне каміння
Мансардні вікна
Сухі будівельні суміші

Україна, м. Вінниця,
вул. Максимовича, 25 а
Тел. (0432)35-20-08,
Факс: (0432)35-17-38

grandis@vinnitsa.com

Корисне

Вибираємо керамічну цеглу   10.12.2009

Вибираємо керамічну цеглу

За традицією, розрізняють цеглу керамічну і силікатну. Схожі вони, мабуть, тільки розмірами, тому що й матеріали, і методи виготовлення матеріалу в цих двох випадках зовсім різні. Керамічну цеглу формують із глини (як правило з різними функціональними добавками) і піддають випалу. Силікатна цегла (тобто «не глиняна») цегла - і не цегла зовсім, а деякий твердий матеріал, схожий за формою на цеглу.

Керамічна цегла має кілька різновидів: будівельна (вона ж рядова, «звичайна», «повнотіла»), пустотіла (вона ж «економічна», «щілинна»), лицева, яка має багато підвидів: фасадна, фасонна, фігурна, глазурована. Види цегли можуть сполучатися. Наприклад, фасадна цегла буває й пустотілою, і повнотілою, а фасонна - і будівельною, і лицевою.

Керамічний матеріал використовують також при кладці печей і камінів. Для тих частин, що безпосередньо контактують із відкритим вогнем, необхідна шамотна (вогнетривка) цегла.
Існує два методи виготовлення керамічної цегли: пластичного й напівсухого пресування. У першому випадку глиняну масу вологістю 17..30% видавлюють зі стрічкового преса, потім сушать і обпалюють. Другий спосіб менш розповсюджений - сирець формують із глини вологістю 8..10% сильним пресуванням; такий матеріал не рекомендують для будівництва приміщень із розрахунковою високою вологістю.


Нормативні вимоги до керамічної цегли

Відсутність браку означає: 
відповідність реальної міцності на стиск заявленій марці. Роблять цеглу марок М75, М100, Мl25, М150, М200, М250, М300. Цифри позначають межу міцності в кг/см; підбирати матеріал треба виходячи з розрахунку навантаження на стіни; 
відповідність пористості марки по морозостійкості, тобто кількості циклів почергового заморожування/відтавання, що здатна «пережити» цегла, перебуваючи у воді більше доби. Маркування по цьому параметрі містить букву «F»; існуючі марки морозостійкості: F15, F25, F35, F50
відповідність водопоглинання нормативу – не менше 8% для повнотілої цегли й не менше 6% для пустотілої; 
відповідніть виробу заданому розміру. Як і колись, стандарт – 250x120x65 мм. Існує також: цегла стовщена – 250x120x88 мм, одинарна модульна розмірів – 288x138x63 мм, стовщена модульна розмірів – 288xl38x88 мм. Крім того, ДЕРЖСТАНДАРТ дозволяє підприємствам-виготовлювачам за згодою зі споживачем випускати на замовлення вироби нетрадиційних габаритів і форм. Найчастіше зустрічаються: полуторна цегла – 250x120x103 мм і подвійна – 250x120x138 мм Поверхня граней повинна бути плоскою, ребра – прямолінійними. Правда, у будівельного матеріалу допускаються закруглення вертикальних ребер радіусом до 15 мм; 
відповідність екологічній нормі. Питома ефективна активність природних радіонуклідів не повинна перевищувати 370 Бк/кг; 
цегла не повинна містити включень вапна й каменів. У принципі, вапно входить до складу сировинної глини, але при цьому вона дрібно помелена. Якщо ж залишаються великі частки, надалі вони починають вбирати вологу й розбухають, відколюючи дрібні шматочки цегли; 
маса будь-якої цегли у висушеному стані не повинна перевищувати 4,3 кг. 
Для будівельної цегли не вважається браком наявність деяких припустимих дефектів: 
допускається наявність відбитих кутів глибиною 10..15 мм і (або) ушкоджень ребер глибиною до 10 мм, довжиною 10..15 мм – по два дефекта на штуку цегли; 
Вимоги до зовнішнього вигляду лицевої цегли більш строгі: на лицевій поверхні цегли не повинно бути відколостей (у т.ч. і й від вапняних включень), плям і інших зовнішніх дефектів, видимих з відстані 10 м на відкритому просторі при денному висвітленні.
Браком є випадки порушення режиму випалу цегли. Ознаки «недостатнього випалювання» - гірчичний колір, глухий звук при ударі. Результат такого браку - погана водо- і морозостійкість. Для «надмірного випалення» характерні чорні підпалини, порушена форма, підвищені щільність і теплопровідність (тепло із приміщень буде «витікати» набагато інтенсивніше).

Цегла повнотіла

Повнотіла цегла - матеріал з малим обсягом порожнеч (менше 13%). Застосовується для кладки внутрішніх і зовнішніх стін, зведення колон, стовпів і інших конструкцій, що несуть крім власної ваги додаткове навантаження.
У силу того, що цей матеріал використовують переважно для зведення несучих елементів будинків, поширені інші його назви - «будівельна», «звичайна», «рядова». Він повинен мати високу міцність на вигин, на стиск (якщо конструкція сильно навантажена, то можна замовити марку М250 і навіть М300), бути морозостійкою. За ДСТ максимальна марка по морозостійкості такої цегли - F50, але можна зустріти й цегла марки F75.
Пористість визначає теплоізолюючі властивості, якість зчеплення з кладочним розчином, а заодно й усмоктування вологи при зміні погоди. Водопоглинання звичайної цегли повинно бути більше 8%, а на ринку присутній матеріал, у якого ця величина досягає 20%. Зверніть увагу: опір теплопередачі повнотілої цегли невеликий. Тому зовнішні стіни, повністю викладені із цього матеріалу, вимагають додаткового утеплення.

Цегла пустотіла

Пустотілу цеглу застосовують для кладки полегшених зовнішніх стін, перегородок, заповнення каркасів висотних і багатоповерхових будинків.
Насправді «імен» у цієї цегли багато. У різних анонсах її називають «дірковою», «щілинною», «ощадливою» («економічною») і «самонесучою». З останньої назви видно, що він використовується переважно для ненавантажених конструкцій.
Отвори в пустотілій цеглі можуть бути як наскрізні, так і закриті з однієї сторони; за формою - круглі, квадратні, прямокутні й овальні; по розташуванню - вертикальні й горизонтальні. Необхідно враховувати, що матеріал з горизонтальними отворами менш міцний (М25..М100).
За рахунок того, що порожнечі становлять значну частину обсягу (більше 13%), на виготовлення пустотілої цегли йде менше сировини, чим на виготовлення повнотілої. Звідси - і відносно скромна ціна, і назва - «економна». Крім того, замкнуті обсяги сухого повітря підвищують теплоізолюючі властивості матеріалу. Потрібно тільки стежити, щоб кладочний розчин був досить густий і не заповнював отвори, інакше цією перевагою не можна буде скористатися. Зрозуміло, на ступінь проникнення розчину впливає й розмір самих щілин.
Для поліпшення теплотехнічних характеристик ще на етапі виробництва намагаються домогтися підвищеної пористості суцільної частини цегли: при підготовці глини в неї додають торф, дрібно нарізану солому, які при випалі вигорають, утворюючи при цьому маленькі порожнечі в глиняному масиві. Найчастіше отриману у такий спосіб цеглу називають «легкою».

Цегла лицева

Лицева, вона ж «фасадна», використовується при облицюванні будинків. Стандартні розміри в нього такі ж, як у рядового, - 250x120x65 мм. Деякі виробники пропонують фасадну цеглу зменшеної ширини (85 мм замість 120).
Як правило, фасадна цегла - пустотіла, а отже, його теплотехнічні характеристики досить високі. По нормативах, облицювання зобов'язане мати гарну морозостійкість і «презентабельний» зовнішний вигляд. Колір повинен бути рівним, грані - гладкими, форми - точними. Не допускається наявність тріщин і розшарування поверхні.
Підбираючи склад глиняних мас і регулюючи строки й температуру випалу, виробники одержують найрізноманітніші кольори. Витрати на цегельне облицювання більше, ніж на оштукатурювання, але при правильному виборі матеріалу «керамічний» фасад служить набагато довше, ніж штукатурка.
Фасонну цеглу по-іншому називають фігурною, що говорить саме за себе. Відмітні ознаки такої цегли - округлені кути й ребра, скошені або криволінійні грані. Саме з таких елементів без особливих складностей зводять арки, круглі колони, виконують декор фасадів. Існують спеціальні елементи для підвіконня й карнизів. 

Цегла лицювальна глазурована

Для одержання цегли із блискучою кольоровою поверхнею на обпалену глину наносять глазур (спеціальний легкоплавкий склад, в основі якого - перемелене в порошок скло), а потім проводять повторний випал уже при більш низькій температурі. Після цього утвориться склоподібний водонепроникний шар, що володіє гарним зчепленням з основною масою й, як наслідок, підвищеним морозостійкістю. Глазурована цегла дозволяє викладати мозаїчні панно як у приміщенні, так і з боку вулиці.

Цегла клінкерна

Застосовують для облицювання цоколів, викладання доріг, вулиць, дворів, підлог у цехах промислових будинків, облицювання фасадів.
Занурена повністю у воду, клінкерна цегла витримує мінімум 50 циклів почергового заморожування/відтавання, а що стосується міцності, то нижче марки М400 його просто не випускають. Такі характеристики забезпечуються великою щільністю цегли, що досягається завдяки особливій сировині й особливії технології.
У виробництві даного виду матеріалу використовують тугоплавкі глини. Їх обпалюють до спікання при значно більше високих температурах, чим прийнято для виготовлення звичайної будівельної цегли.

Цегла шамотна

Щоб уникнути швидкого руйнування кладки, що контактує з відкритим вогнем, необхідна цегла, здатна витримувати високі температури. Її називають «грубою», вогнетривкою і шамотною. Даний матеріал витримує температури понад 1600°C.
Роблять таку цеглу із шамоту - вогнетривкої глини. До речі, ту ж глину додають у кладочний розчин. Виготовляють шамотну цеглу класичної, а також клиноподібної й аркової форми.

Транспортування й зберігання
Одним з реальних джерел появи брака керамічної цегли (тріщин, відбитостей і відколів) є його некоректне транспортування.
«Цивілізованим» способом є перевезення цегли на піддонах.
Керамічна цегла є випалювальним матеріалом, що має непогану атмосферостойкость і це допускає його придбання взапас (у тому числі й узимку). Зберігання керамічної цегли бажано здійснювати під навісом (що виключає пряме потрапляння на неї атмосферних опадів), у штабелях, з вентиляційними зазорами в кладці й проходами між штабелями. Зберігання «розсипом» у жодному разі на користь цеглі не піде.

© , ТОВ «Грандіс» www.grandis-sbk.com.ua Всі права захищено. Дизайн та підтримка сайту: Создание сайтов компания Лиана
МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов